Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 10928288



*

nr 1092 8288


Oscar Reutersvärd

(1915-2002), Sverige


Akvarell, Oscar Reutersvärd (1915-2002), 30x23


Oscar Reutersvärd, född 1915 i Stockholm, död 2002 i Lund, svensk målare, tecknare och skulptör.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 februari 2017
kl 20:47:38


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
23/2 03:42:08 1      700 kr
27/2 15:18:33 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Oscar Reutersvärd

Oscar Reutersvärd, född 1915 i Stockholm, död 2002 i Lund, svensk målare, tecknare och skulptör.

Läs mer om Oscar Reutersvärd
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller oscar reutersvärd svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:32
  • 6382 Akvarell
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:04
  • 6399 Akvarell
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:10
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:57
  • 6529 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:13
  • 6570 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:43




Ladda ner broschyr